فونت سایت‌های فارسی چیست؟

خیلی‌ها می‌خواهند بدانند که فونت استفاده شده در سایت‌های ایرانی چیست و هنگام ساخت سایت نیز این سوال در ذهن آنها وجود دارد که فونت سایت های فارسی مثل دیجی کالا، آپارات و… چه فونت‌هایی می‌باشد. ما در این پست از وبلاگ فونت ایران قصد داریم به بررسی فونت و مجموعه فونت‌های استفاده شده در برخی از معروف‌ترین وب‌سایت های ایرانی بپردازیم.

فونت سایت های فارسی چیست؟

به جرئت می‌توان گفت که تغییر و تحول در فونت فارسی تقریبا در حال نزدیک شدن به نیم دهه است. تا پیش از همین 5 سال گذشته بیشتر فونت‌های استفاده شده در وب فارسی همان فونت تاهوما و آریال بودند ظاهر مناسب و خوانایی نداشتند. کاربران وب فارسی با بزرگترین مشکل مواجه بودند و در سایت‌ها هم زیاد روی این مسئله برنامه‌ریزی نشده بود.
حتی امروزه هم می‌بینیم که با وجود فونت‌های فارسی مناسب برای وب، برخی سایت‌های بزرگ که عموما خبری هستند همچنان از فونت‌های arial و tahoma استفاده می‌کنند که تجربه سخت خواندن محتوا در این سایت‌ها را حتما دارید.
ما در ادامه قصد داریم به بررسی فونت برخی از بهترین سایت‌های ایرانی ببینیم که بیشتر از چه فونت‌هایی استفاده شده است. اما پیش از اینکه به معرفی بپردازیم، به خاطر داشته باشید که فونت‌ها وزن‌های مختلف دارند مانند light، regular، bold و…  برخی سایت‌ها هستند که صرفا یک وزن بعضی سایت‌ها هم از دو یا سه وزن استفاده می‌کنند.

برترین وب سایت‌های ایران از چه فونت‌هایی استفاده کرده‌اند؟

فونت سایت آپارات

سایت آپارات برترین سایت ایران بر اساس رتبه بندی الکسا (پس از گوگل) است. آپارات سرویس اشتراک ویدئو است که می‌توانید به ویدئوهای گوناگونی در بخش‌ها و دسته بندی‌های مختلفی دسترسی داشته باشید. سایت آپارات در طول این چند سال از فونت ایران سنس استفاده کرده است.

فونت سایت دیجی کالا

دیجی کالا به عنوان برترین فروشگاه اینترنتی است که در ایران فعالیت دارد. فعالیت این سایت بیش از یک دهه بوده و تا به امروز به بخش‌های مختلفی تقسیم بندی شده است. دیجی کالا تاکنون چندین بار اقدام به طراحی مجدد ظاهر سایت کرده است که تقریبا در بیشتر موارد تغییر فونت هم همراه بوده است. نسخه قبل سایت دیجیکالا از فونت یکان استفاده می‌کرد اما در جدیدترین طراحی این سایت از فونت ایران یکان استفاده شده است.

فونت سایت ورزش سه

فونت سایت ورزش ۳ که رتبه سوم را در بین وب سایت‌های ایرانی دارد فونت یکان است. سایت ورزش سه از سبک طراحی قدیمی ۴ ستونی استفاده می‌کند و فضاها بسیار کوچک و محدود و نوشته ها ریز است.

فونت سایت ایرانسل

سایت ایرانسل پیش از این از فونت ایران سنس استفاده می‌کرد اما به تازگی از فونت ایرانسل استفاده می‌کند که فونت اختصاصی این شرکت است.

فونت سایت دیوار

دیوار به عنوان یکی از سایت‌های آگهی در ایران فعالیت دارد. این سایت دارای نسخه اپلیکیشن نیز می‌باشد که روی گوشی‌های هوشمند اندروید و ios قابل استفاده هستند. بخش‌های دیگر دیوار نیز شامل چت دیوار و وبلاگ دیوار(ساخته شده با وردپرس) هستند. دیوار در تمامی بخش‌های سایت و همچنین اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند از فونت ایران سنس استفاده کرده است.

فونت سایت شیپور

شیپور نیز یکی دیگر از سایت‌های فعال در زمینه آگهی و نیازمندی است. این سایت نیز دارای اپلیکیشن اندروید و ios می‌باشد. سایت شیپور نیز از فونت ایران یکان استفاده کرده است.

فونت سایت سیب اپ

سیب اپ یک سایت و فروشگاه اینترنتی برای اپلیکیشن‌های ios می‌باشد. سیب اپ دارای اپلیکیشن ios و یک وبلاگ برای انتشار محتوا می‌باشد که در تمامی بخش‌های از فونت ایران یکان استفاده کرده است. فونت ایران یکان نیز دارای نسخه‌های مختلف وب و موبایل می‌باشد.

فونت سایت زومیت

زومیت یکی از سایت‌های پرطرفدار در زمینه اخبار روز دنیای تکنولوژی است که افراد گیک علاقه‌مند به آن هستند و روزانه بازدید بسیار بالایی را هم به خود اختصاص داده است. سایت زومیت نیز از فونت ایران سنس استفاده می‌کند.

فونت سایت تابناک

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم بیشتر وب‌سایت‌های خبری و خبرگذاری قدیمی از فونت‌های تاهوما، آریال یا بی‌بی‌سی نسیم استفاده می‌کنند. وب‌سایت تابناک اما به تازگی از فونت دانا استفاده می‌کند. که تاثیر زیادی در خوانایی متن‌های خبر دارد.

فونت سایت سازمان سنجش

سازمان سنجش نیز بعد از گذشت سال‌ها همچنان از فونت‌های tahoma، san-serif و چند فونت دیگر استفاده می‌کند. اگر سورس کدهای سایت را بررسی کنید نام فونت وزیر هم به چشم می‌خورد اما در ظاهر بخشی که این فونت با آن نمایش داده شود وجود ندارد.

برترین وبسایت‌ و اَپ‌های ایرانی از چه فونت‌هایی استفاده می‌کنند؟

اشتراک گذاری این پست :

دیدگاه‌ها

hoseyn.askarizadeh@gmail.com
hackamer
۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۵:۱۲

فونت وبسایت ورزش ۳ فونت ایران سنس x هستش

  fontsupport@fontiran.com
  نویسنده
  علیرضا خوشه چین
  در پاسخ به hackamer
  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۸:۰۵

  در زمان انتشار این مطلب از فونت ایران یکان استفاده می شده